Státní rozpočet: schodek dosáhl 230,9 mld. Kč

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci uplynulého měsíce deficitem ve výši 230,9 mld. Kč, tj. 74,5 % celoročního plánu ve výši 310,0 mld. Kč.

Plnění státního rozpočtu k 31.10.2026 (56,82 kB)Tabulky k plnění státního rozpočtu ČR za říjen 2026

Detailní informace jsou po uzávěrce finančních výkazů uvedeny obvykle 25. den po skončení měsíce v systému Monitor.

Bilance příjmů a výdajů na projekty z Evropské unie a finančních mechanismů dosáhla kladné hodnoty. Po očištění od tohoto vlivu činil schodek 243,4 mld. Kč a meziročně vzrostl o 68,4 mld. Kč.

Příjmy státního rozpočtu:

Příjmy státního rozpočtu meziročně vzrostly o 2,8 % (+48,2 mld. Kč). Inkaso daní, které je v tomto roce dotčeno změnou rozpočtového určení daní, vzrostlo o 2,2 mld. Kč (+0,3 %). Snížení podílu státu na výnosech daně z přidané hodnoty a z příjmů právnických a fyzických osob o 2,55 procentního bodu ve prospěch obcí a krajů mělo na konci října dopad ve výši 27,8 mld. Kč. Po odečtení vlivu této zákonné úpravy a výběru dočasně zavedené daně z neočekávaných zisků (-27,3 mld. Kč) dosáhl růst daňových výnosů 6,9 % (+57,3 mld. Kč). Vzrostl i výběr pojistného (+6,5 %, +43,2 mld. Kč) a příjmy z Evropské unie a finančních mechanismů (+15,5 %, +17,4 mld. Kč) navýšené zejména prostředky víceletého finančního rámce 2021–2027 (+15,1 mld. Kč). Z nedaňových a kapitálových příjmů naopak výrazněji klesly příjmy státního rozpočtu z prodeje emisních povolenek plánované od roku 2026 z velké části jako zdroj příjmů Státního fondu životního prostředí ČR a převody z fondů státních podniků.

Do inkasa daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti (+7,0 %, +8,1 mld. Kč) se v meziročním srovnání promítl hlavně růst mezd a platů. Na úrovni veřejných rozpočtů (tj. bez zohlednění změny rozpočtového určení daní v roce 2026) inkaso rostlo o 11,3 %.

Na inkaso daně z příjmů právnických osob (+1,5 %, +2,7 mld. Kč), podobně jako u daně z příjmů fyzických osob placené poplatníky (+23,4 %, +2,5 mld. Kč), mělo pozitivní vliv vyrovnání daně za zdaňovací období 2025 splatné v roce 2026 a zaplacené zálohy. Na úrovni veřejných rozpočtů (tj. bez zohlednění změny rozpočtového určení daní v roce 2026) rostlo inkaso daně z příjmů právnických osob o 5,6 % a inkaso daně z příjmů fyzických osob placené poplatníky o 25,4 %. Daň z neočekávaných zisků ve výši 5,5 mld. Kč (-27,3 mld. Kč) byla účinná do konce roku 2025, tedy inkaso v tomto roce již není ovlivněno zálohami na tuto daň, ale pouze vyrovnáním daně za rok 2025 se splatností ve 2. pololetí tohoto roku.

Příspěvky z pojistného na sociální zabezpečení jsou v tomto roce nejvíce dotčeny zvýšením minimálního vyměřovacího základu pro výpočet odvodu sociálního pojištění u osob samostatně výdělečně činných z 35 % průměrné mzdy na 40 %. S účinností od 1. července 2026 došlo zároveň k navrácení minimálního vyměřovacího základu na úroveň roku 2025. Rozdíl mezi vyššími zálohami zaplacenými v 1. pololetí 2026 a nově stanovenou výší je považován za přeplatek na pojistném, který lze na žádost vrátit nebo zohlednit při ročním zúčtování. Objem pojistného meziročně vzrostl o 6,5 % (+43,2 mld. Kč) zejména zásluhou růstu mezd a platů.

Do inkasa daně z přidané hodnoty (+3,6 %, +12,2 mld. Kč) se pozitivně promítá růst nominálních výdajů domácností. Na úrovni veřejných rozpočtů (tj. bez zohlednění změny rozpočtového určení daní v roce 2026) inkaso rostlo o 7,7 %.

Inkaso spotřebních a energetických daní (+1,1 %, +1,6 mld. Kč) meziročně vzrostlo zejména díky spotřební dani z tabákových a souvisejících výrobků (+4,1 %, +2,1 mld. Kč) a spotřební dani z lihu (+4,9 %, +0,3 mld. Kč). Meziroční růst inkasa těchto komodit odráží zejména zvýšení sazby spotřební daně. Inkaso spotřební daně z minerálních olejů meziročně pokleslo (-1,4 %, -1,0 mld. Kč), neboť se zde projevilo prominutí části spotřební daně z nafty, aplikované v průběhu měsíců dubna až července. Prominutí části této daně za měsíc říjen se projeví v hotovostním inkasu až v prosinci. V případě ostatních spotřebních a energetických daní zůstává inkaso přibližně na úrovni loňského roku.

Příjmy státního rozpočtu za leden až říjen

DPH – daň z přidané hodnoty

SD – spotřební daně z minerálních olejů, tabákových výrobků včetně surového tabáku a zahřívaných tabákových výrobků, piva, vína a meziproduktů, lihu a také včetně tzv. energetických daní a odvodu z elektřiny

DPPO – daně z příjmů právnických osob z přiznání a vybíraná srážkou

DPFO – daně z příjmů fyzických osob zahrnující daň ze závislé činnosti, z přiznání a vybíranou srážkou

Mimořádné daně – daň z neočekávaných zisků (windfall tax) a odvod z nadměrných příjmů;

Pojistné – pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Nezahrnuje pojistné na veřejné zdravotní pojištění odváděné zdravotním pojišťovnám

EU/FM – příjmy z Evropské unie a finančních mechanismů, které představují již proplacený podíl EU/FM na financování společných programů s ČR

Ostatní – dopočet do celku daňových i ostatních příjmů nedaňové povahy.

Výdaje státního rozpočtu:

Celkové výdaje meziročně vzrostly o 95,9 mld. Kč (+5,0 %). Pro jejich tempo a objem byl určující vývoj běžných výdajů (+4,0 %, +70,0 mld. Kč) tažený především financováním sociálních věcí a politiky zaměstnanosti (+29,2 mld. Kč), odvody do rozpočtu Evropské unie (+21,2 mld. Kč), dočasně navýšenou platbou veřejného zdravotního pojištění za tzv. státní pojištěnce (+18,2 mld. Kč), růstem výdajů na platy v organizačních složkách státu (+11,7 mld. Kč), neinvestiční částí výdajů na obranu (+10,3 mld. Kč) a obsluhou státního dluhu (+8,6 mld. Kč). Ukončené financování nepedagogické práce v regionálním školství ze strany státu je od počátku tohoto roku kompenzováno změnou rozpočtového určení daní ve prospěch obcí a krajů. Investiční aktivita státu meziročně vzrostla o 26,0 mld. Kč (+15,1 %).

Na objemově nejvýznamnějších sociálních dávkách (+3,5 %, +26,9 mld. Kč) se nejvíce podílely výplaty důchodů (+3,0 %, +18,0 mld. Kč). Do jejich výše se promítá letošní řádná valorizace zvyšující průměrný starobní důchod o 3,1 %. Z dalších dávek nejvíce vzrostly podpory v nezaměstnanosti (+49,5 %, +6,2 mld. Kč) navýšené od 1. ledna růstem procentní sazby rozhodné pro výpočet podpory vyplácené v prvních měsících nezaměstnanosti, nemocenské (+8,3 %, +2,5 mld. Kč) odvislé především od růstu mezd a platů a příspěvek na péči (+6,4 %, +2,5 mld. Kč). Naopak o 1,8 mld. Kč klesly ostatní dávky sociální pomoci ovlivněné výplatou humanitární dávky. U nové dávky státní sociální pomoci, která od 1. října 2025 nahrazuje příspěvek na bydlení, přídavek na dítě, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, proběhlo do července 2026 přechodné období a objem její výplaty dosáhl 8,4 mld. Kč. Nahrazené dávky klesly o 10,9 mld. Kč. Čerpání ostatních dávek nevybočuje od vývoje předchozího roku.

Výrazněji vzrostly i odvody vlastních zdrojů do rozpočtu Evropské unie (+44,7 %, +21,2 mld. Kč). Do jejich růstu se promítlo výrazné navýšení rozpočtu Evropské unie a zaplacení doplatku za předchozí roky po zpřesnění relevantních statistických údajů.

Měsíční platba veřejného zdravotního pojištění za tzv. státní pojištěnce byla od 1. ledna 2026 valorizačním mechanismem navýšena z 2 127 Kč na 2 188 Kč, což představuje nárůst o 2,9 %. Objem vyplacených prostředků však vzrostl o 14,2 % (+18,2 mld. Kč). Výrazný nárůst ovlivnil dubnový převod 26,3 mld. Kč zahrnující kromě standardní i předsunutou platbu v objemu 13,1 mld. Kč, která bude zúčtována v listopadu (-0,5 mld. Kč) a prosinci (-12,6 mld. Kč) tohoto roku.

Do výdajů na platy a související výdaje, které jsou meziročně vyšší o 8,9 % (+11,7 mld. Kč), se v letošním roce promítají změny v odměňování vojáků a příslušníků bezpečnostních sborů platné od 1. ledna 2026 a zvýšení objemu prostředků na platy u ostatních skupin státních zaměstnanců o 10 % od 1. dubna 2026.

Obsluha státního dluhu představovala na konci října pro státní rozpočet výdaj v objemu 82,1 mld. Kč. (+11,6 %, +8,6 mld. Kč).

Do růstu běžných transferů podnikatelům (+6,3 %, +3,8 mld. Kč) se objemově nejvíce promítly národní dotace na obnovitelné zdroje energie ve výši 29,1 mld. Kč (+2,4 mld. Kč), z nichž 1,4 mld. Kč představovaly dotace kryté příjmem z prodeje emisních povolenek. Podpora podnikatelských projektů spolufinancovaná z rozpočtu Evropské unie vzrostla o 1,3 mld. Kč zejména zásluhou intenzivnějšího zapojení Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (+3,7 mld. Kč). Příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením ve výši 9,6 mld. Kč meziročně vzrostl o 0,8 mld. Kč. Úhrada ztráty ze závazku veřejné služby ve veřejné drážní osobní dopravě poskytovaná dopravcům za provoz vlaků objednávaných ve veřejném zájmu dosáhl 6,7 mld. Kč (+0,4 mld. Kč). V meziročním srovnání se také promítlo ukončení kompenzací za dodávku elektřiny a plynu zákazníkům, které byly za 10 měsíců minulého roku vyplaceny v objemu 0,7 mld. Kč jako pomoc s vysokými cenami energií.

V menší míře vzrostly i běžné transfery příspěvkovým a podobným organizacím (+3,1 %, +2,8 mld. Kč), do kterých se promítl zejména příspěvek na provoz vysokých škol v objemu 31,3 mld. Kč (+4,6 mld. Kč) a také podpora výzkumu, vývoje a inovací ve výši 35,7 mld. Kč (-1,0 mld. Kč) poskytovaná především vysokým školám a veřejným výzkumným institucím.

Za meziročním nárůstem neinvestičních nákupů a souvisejících výdajů (bez výdajů kapitoly Státní dluh) o 3,6 % (+2,6 mld. Kč) stály především nákupy Ministerstva obrany (+5,9 mld. Kč) určené zejména na vybavení Armády České republiky a také Ministerstva vnitra (+2,1 mld. Kč). Meziroční srovnání dále významně ovlivnila loňská kompenzace České poště, s. p., za univerzální poštovní služby ve výši 3,0 mld. Kč, která v tomto roce nebyla doposud vyplacena. Běžné nákupy a související výdaje u ostatních kapitol a položek meziročně klesly o 2,4 mld. Kč.

Výrazně naopak poklesly neinvestiční transfery územním rozpočtům (-9,7 %, -23,3 mld. Kč), jejichž součástí jsou dotace regionálnímu školství v objemu 163,1 mld. Kč (-19,4 mld. Kč) zahrnující prostředky na pedagogickou práci na základních a středních školách. Meziroční pokles odráží změnu v systému financování nepedagogické práce, jejíž financování bylo s účinností od 1. ledna 2026 převedeno ze státu na zřizovatele. Prostředky poskytnuté rozpočtům územních samospráv na financování společných programů s Evropskou unií klesly o 4,7 mld. Kč, zejména zásluhou nižšího zapojení zdrojů z Operačního programu Jan Amos Komenský (-3,8 mld. Kč). Příspěvek státu poskytnutý na dofinancování sociálních služeb ve výši 27,3 mld. Kč (+0,9 mld. Kč) již překročil celoroční záměr o 1,7 %. Příspěvek na výkon státní správy činil 11,4 mld. Kč a zůstává na stejné úrovni jako loni.

Za nižšími běžnými transfery státním fondům o 3,8 mld. Kč (-6,5 %) stály dotace Státnímu fondu dopravní infrastruktury (-7,3 mld. Kč), jejichž objem byl státem naopak meziročně navýšen v investiční části rozpočtu fondu. Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu směřovalo na neinvestiční podporu společné zemědělské politiky 33,8 mld. Kč při meziročním růstu o 2,8 mld. Kč.

Kapitálové výdaje v průběhu druhého pololetí akcelerují a na konci října dosáhly 198,5 mld. Kč (+15,1 %, +26,0 mld. Kč). Do uvedené částky se nejvíce promítly dotace státním fondům v objemu 94,6 mld. Kč (+12,0 mld. Kč), zejména Státnímu fondu dopravní infrastruktury (82,0 mld. Kč, +7,1 mld. Kč), Státnímu fondu podpory investic (6,1 mld. Kč, +4,8 mld. Kč) a Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu (5,7 mld. Kč, +1,9 mld. Kč) a také investiční nákupy a související výdaje ve výši 39,7 mld. Kč (+5,6 mld. Kč) navýšené nákupy Ministerstva obrany (+3,4 mld. Kč) a Ministerstva vnitra (+2,5 mld. Kč). Investiční transfery územním samosprávám v objemu 26,7 mld. Kč (+6,0 mld. Kč) a podnikatelům ve výši 15,9 mld. Kč (+4,6 mld. Kč) představovaly do značné míry podporu realizovanou prostřednictvím společných programů s Evropskou unií. Naopak pokles je prozatím zaznamenán u investiční podpory poskytnuté ze státního rozpočtu veřejným vysokým školám (-2,1 mld. Kč), příspěvkovým organizacím (-0,9 mld. Kč) a veřejným výzkumným institucím (-0,6 mld. Kč).

Výdaje státního rozpočtu za leden až říjen

Platy – platy a pojistné na úrovni organizačních složek státu

NT SS – neinvestiční transfery podnikatelským subjektům a neziskovým a podobným organizacím

NT ÚVR – neinvestiční transfery veřejným rozpočtům ústřední úrovně (odvod za státní pojištěnce a transfery státním fondům)

NT ÚSC – neinvestiční transfery územním rozpočtům

NT PO – neinvestiční transfery příspěvkovým organizacím

Sociální dávky – zejména výdaje na starobní, invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí důchody, ale i vyplacené dávky nemocenského pojištění, státní sociální podpory, pěstounské péče, pomoci v hmotné nouzi, dávky pro příslušníky ozbrojených sil při skončení služebního poměru či osoby se zdravotním postižením

Jiné NV – ostatní neinvestiční výdaje (dopočet do celku), které zahrnují především běžné provozní výdaje, výdaje na obsluhu státního dluhu, odvody do rozpočtu EU

Investice – kapitálové výdaje.

Zdroj: Ministerstvo financí ČR

“Deficit státního rozpočtu ČR za leden až říjen 2026 činil 230,9 mld. Kč.”

Jaký byl deficit státního rozpočtu ČR za leden až říjen 2026?

Deficit státního rozpočtu ČR za leden až říjen 2026 činil 230,9 mld. Kč.

O kolik vzrostly příjmy státního rozpočtu?

Příjmy státního rozpočtu vzrostly o 2,8 % (+48,2 mld. Kč).

Jaký byl meziroční růst výdajů státního rozpočtu?

Celkové výdaje meziročně vzrostly o 95,9 mld. Kč (+5,0 %).

💬 Klíčové informace

  • Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci uplynulého měsíce deficitem ve výši 230,9 mld. Kč.
TÉMATAstátní rozpočet ČRdeficitpříjmy a výdajeEvropská uniedaň z přidané hodnotysociální zabezpečení
Tento obsah byl zpracován za pomoci nástrojů umělé inteligence.