
Dojatý prezident Petr Pavel, obrovské ovace a výrazná česká stopa. Tak by šel popsat Český národní den na Expo 2025, který se v japonské Ósace uskutečnil ve čtvrtek 24. července 2025 na 165. narozeniny Alfonse Muchy.
Slavnostní ceremoniál se konal v National Day Hall, zúčastnila se ho japonská princezna Takamado a prezident ČR Petr Pavel. Během Národního dne vystoupilo téměř 50 umělců, na všechna představení v součtu dorazilo téměř 3700 návštěvníků.
“Naše účast na světových výstavách má dlouhou a bohatou tradici. Na předchozích výstavách Expo jsme – ať už pod hlavičkou Československa nebo Česka – ukázali, jak dokážeme spojit technickou zručnost s kulturním bohatstvím. Příkladem, který mluví za vše, je Expo 58 v Bruselu. Československo tehdy získalo snad všechna existující ocenění, ale především tehdejší účast dala vzniknout takzvanému bruselskému stylu, který ovlivnil design na celá desetiletí. Jsem přesvědčen, že letošní Expo zanechá stejně trvalou stopu. Společné vystoupení České filharmonie, Cirku La Putyky, Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu a zpěvačky Aiko se stalo vrcholem kulturního programu našeho pavilonu. Zanechalo ve mě spoustu dojmů a emocí, ale především pocit, že jako národ máme být na co hrdí,“ uvedl v odpoledním slavnostním projevu v Českém národním pavilonu a při následné tiskové konferenci prezident Petr Pavel.
Vrcholem programu Národního dne bylo kulturní vystoupení “THE STRINGS“, na kterém se představil Cirk La Putyka společně s Českou filharmonií, Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu a hudebnice Aiko. Název vystoupení odkazuje na nitě, které propojují tradici se současností, české kořeny a technologický pokrok, a především českou kulturu, talent a kreativitu. Talent a kreativita pro život je ostatně tématem české účasti na Expo 2025. Umělci vybrali několik známých českých skladeb, jednotlivé části vystoupení se soustředily například na české sportovní úspěchy, umění nebo folklor. Spojení klasické hudby i současné tvorby, moderního cirkusu a loutkářství vyvolalo skutečně velkolepý dojem.
“Organizátoři světové výstavy Expo 2025 nám po představení sdělili, že náš kulturní program naprosto předčil už tak vysoká očekávání a že takto komplexní projekt ještě žádná země během Národního dne zatím nepředstavila. Vypovídá o tom i naprosto strhující potlesk vestoje i chvála od Její císařské výsosti princezny Takamado,“ říká generální komisař české účasti Ondřej Soška a doplňuje: “Nesmírně si vážím návštěvy pana prezidenta a jeho podpory, je to pro nás obrovská čest. Osobní návštěvu nejvyššího státního představitele navíc oceňují i samotní Japonci. Z dlouhodobého hlediska nám to pomáhá udržovat obraz spolehlivého partnera s úctou k česko-japonským vztahům a nabízí příležitost tyto vztahy ještě více prohlubovat.“
V rámci představení The Strings zazněla česká lidová píseň Ej, lásko lásko ve spojení s japonskou písní Akatombo. Provedení Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu a České filharmonie doprovodily záběry z filmu Ještě nejsem, kým chci být fotografky Libuše Jarcovjákové, která v 80. letech fotila mimo jiné také v Japonsku a Tokiu. V další části za doprovodu skladby Largo Antonína Dvořáka pak umělci vzdali hold českým sportovcům, při skladbě Pilky Leoše Janáčka zase soubor Cirk La Putyka na jeviště přenesl masopustní průvod. Představení zakončila Aiko se svou soutěžní písní z Eurovize Pedestal.
“Jsem velmi rád, že po více než osmnácti měsících od původní vize, inspirace a v neposlední řadě ambice se povedlo připravit obdobně novátorský národní kulturní prezentaci, jako tomu bylo při bruselské světové výstavě s uvedením Laterny Magiky. Záměrem bylo připravit umělecky i formátově inovativní a inspirativní představení, které vzájemně propojí tradiční i současnou českou kulturu v širším společenském rámci i s odkazem na hostitelskou zemi,“ doplňuje programový ředitel české účasti na světové výstavě Expo 2025 Přemysl Pela.
Vedle čtyřiceti šesti minutového představení The Strings, které se uskutečnilo v dopoledních i odpoledních hodinách, si diváci mohli užít další dvě představení Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu a tři představení zpěvačky Aiko. Jako poctu hostitelské zemi a bohaté kulturní tradici byla v Českém pavilonu uvedena ukázka tradičního japonského divadla kjógen a bojového umění, a to v rámci společného představení japonských a českých umělců. Další představení proběhlo před samotným pavilonem.
Čeští návštěvníci mohli přijít na speciální komentovanou prohlídku Českého pavilonu, vychutnat si českou kuchyni s odkazem na Expo 1970, obdivovat originál Mendelova rukopisu nebo vozy z Expedice ROBOT, které po cestě do Japonska z Česka urazily přes 14 tisíc kilometrů.
Mendelův rukopis je vlastnoručně psaný dokument Gregora Johanna Mendela z roku 1865, nazvaný “Pokusy s rostlinnými hybridy”. Dokument je považován za základ genetiky, protože popisuje Mendelovy pokusy s hrachem, které vedly k objevu zákonů dědičnosti. Originál přivezl za přísných bezpečnostních opatření převor Augustiniánského opatství, otec Wit, který přicestoval vládním speciálem společně s prezidentem Pavlem.
Expedice s názvem ROBOT odstartovala v červnu 2025 z Pražského hradu. Sedm českých veteránů se během pěti týdnů vydalo přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Bulharsko, Turecko, Gruzii, Ázerbájdžán, Kazachstán, Čínu a Jižní Koreu, aby nakonec dorazilo do Japonska. Celá cesta byla poctou české technické zdatnosti, odvaze a tradici dálkových výprav. Expedici v Ósace přivítal prezident Pavel.
Více informací o české účasti naleznete nawebových stránkách české účasti na světové výstavě Expo 2025. Sledovat nás můžete také naTwitteru,LinkedIn,Facebooku,Instagramu a naYouTube.
Kancelář generálního komisaře je od ledna 2023 součástí sítě Českých center.